• روستای هدف گردشگری کنگ

       در میان دره‌ای سرسبز در 19 کیلومتری غرب طرقبه و 29 کیلومتری مشهد، روستایی پلکانی، مربوط به دوران پیش از اسلام وجود دارد که اهالی منطقه، آن را قلعه حصار می‌نامند؛ زمانی که از ساکنین روستا دلیل این نامگذاری را می‌پرسیم، به قلعه و برج و باروی نظامی که در روزگاران قدیم برای دفاع از مردم روستا ساخته شده بود، اشاره می‌کنند. صدای دلنشین آب چشمه‌ ابتدای روستا، گویی ورود گردشگران را خوشامد می‌گوید. پای درخت کنار این چشمه، شمع‌های ذوب‌شده و شمع‌هایی که نسیم خاموششان کرده اما همچنان ایستاده‌اند تا شاید آرزویی، منشأ روشناییشان شود، فضای دل‌انگیزی را ایجاد کرده‌‌اند. خانه‌های دو یا سه طبقه روستا با پی‌های سنگی، دیوارهای کاهگلی، پنجره‌های مربع شکل و پیشگاه‌های چوبی، منظره‌ای‌ چشم‌نواز را به گردشگران هدیه می‌دهند. اهالی این روستا، یا از راه دامداری امرار معاش می‌کنند یا باغداری و یا اینکه، پای دارهای قالی می‌نشینند و تار و پودهای رنگارنگ را به هم گره می‌زنند تا نقشی خلق کنند و به این وسیله زندگی خود و خانواده‌شان را تأمین کنند. در کنار همه این کارها، زنان خستگی‌ناپذیر نانی هم می‌پزند و شام کودکان و همسر خود را مهیا می‌کنند. روستای کنگ با وسعت 184 هکتار، علاوه بر چشمه، رودخانه و قنات هم دارد و باغ‌های آن، میان دره کوچک کنگ و دره بزرگ کنگ و در امتداد منابع آب روستا قرار گرفته‌اند. در فصل‌های مختلف سال، چشم‌انداز درختان سرسبز و باغ‌های میوه‌هایی مثل گلابی، سیب، آلبالو، گیلاس و گردو گردشگران را به وجد می‌آورد. قله فِلِسکه با ارتفاعی در حدود 3000 متر و آبشار 20 متری دره کوچک کنگ که محلی‌ها به آن حمام گبر می‌گویند، از دیگر جاذبه‌های این روستا است.
   
   

  روستای هدف گردشگری ابرده سفلی

       روستای ابرده علیا یک روستای پلّکانی و خوش آب و هوا در مسیر رودخانۀ زشک و 4 کیلومتر پس از شهر شاندیز است. این روستا دارای باغات فراوان است و چون درخت فراوان دارد هنر نجّاری و منبّت‌کاری در آن بسیار رایج می باشد. متأسفانه چهرۀ روستا به سرعت در حال تغییر است و حتّی آپارتمان سازی در آن شیوع پیدا کرده است. بیشترین مراکز پذیرایی و اتراقگاه‌ها در مسیر این روستا ساخته شده است. امّا هنوز خانه های بکر با سقف چوبی، ایوان و تنور در آن وجود دارد و تعداد آنها نیز کم نیست. روستای ابرده سفلی از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد، با مختصات جغرافیایی 59 درجه و 16 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 23 دقیقه عرض شمالی، در 25 کیلومتری شمال غربی شهر طرقبه و در 43 کیلومتری مشهد قرار گرفته است.
       این روستا از سطح دریا 1500 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل کوهستانی با زمستان‌هایی نسبتاً سرد و تابستان‌هایی نسبتاً معتدل است. روستای ابرده سفلی، در میان دره‌ای استقرار یافته و پیرامون آن را کوه‌ها فراگرفته‌اند. کوه کنگ در جنوب روستا واقع شده و رودخانه زشک از میان روستا عبور می‌کند.

      
ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
جاده شاندیز، میدان کوهنورد - جنب سفرخانه سنتی قورمه خوران
05134285424
05134285494

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق