• جشن سمنو پزان در روستای حصارسرخ شاندیز در29 اسفندماه ،

      جشن سمنو هر ساله به مناسبت نزدیک شدن به عید نوروز و بر اساس سنت های قدیمی در تمام روستاها و مناطق شهرستان  بویژه روستای حصار سرخ شاندیز با حضور مسئولان محلی و شهرستانی برگزار و مردم سمنوهای تهیه شده با مواد طبیعی محلی را بین حاضران تقسیم می کنند. در حاشیه این مراسم نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار و هنرمندان به اجرای موسیقی سنتی می پردازند.
   

  جشن شکوفه های گیلاس زشک و جشن شکوفه های آلبالو روستای مغان در فروردین ماه:

      با فراررسیدن فصل بهار و آغاز شکوفه دادن درختان و ایجاد فضای دلپذیر و با نشاط در شهرستان بویژه روستاهای شهرستان ، مردم  بیشتر اوقات فراغت و استراحت خود را در طبیعت بکر و فضاهای سبز و در جوار درختان و آبشارهای طبیعی و جذاب می گذراند در همین ایام در روستای زشک  و مغان، مردم با شکوفا شدن درختان گیلاس و آلبالو به جهت شکر گزاری از نعمات الهی به اجرای سرود و خوشحالی پرداخته و از بازدید کنندگان با شیرینی و شربت استقبال می کنند در این مراسم اکثر مسئولان شهرستان شرکت می کنند که اجرای مراسمات جنگ و شادی و موسیقی با لباس های محلی بر جذابیت آن می افزاید.
   

  جشن برداشت گیلاس روستای زشک در مرداد :

      جشن محلی شکوفه های گیلاس  هر ساله 94 در منطقه گوژنِوِی حیطه زشک برگزار می گردد. در این مراسم میهمانان پس از پذیرایی اولیه در نزدیک روستا، مسیر حدودا 9 کیلومتری خاکی را طی می کنند تا به باغ محل برگزاری جشن برسند. نوشیدن چای تهیه شده از گیاهان کوهی حسابی به مسئولین شهرستان و سایر مدعوین، نیرو داده و محل برنامه که در قلب یکی از باغات بزرگ است خود یکی از ویژگی های منحصر  به فرد جشنواره است. قابلیت های طبیعی و انسانی روستا و تقدیر از تولیدکنندگان و بهادادن به ایشان را ازجمله اهداف اصلی جشنواره است.

   

  جشن بستنی طرقبه در مرداد ماه:

      برای نخستین بار روز 15 مرداد به عنوان روز میانه تابستان 'روز بستنی طرقبه' نامگذاری شد. بر این اساس از امسال (1396)  به بعد هر سال جشن خاص بستنی طرقبه شامل سه رنگ سفید، قهوه ای و زعفرانی با هدف توسعه صنعت گردشگری برگزار می شود.  ایجاد فضایی مفرح برای همگان، افزایش ضریب ماندگاری در طرقبه و تقدیر از پیشکسوتان تولید بستنی مخصوص این شهر از اهداف این جشنواره است: ثبت ملی روز 15 مرداد به نام بستنی طرقبه هم اکنون در حال پیگیری است و پیش بینی می شود از سال آینده این جشنواره با ثبت این روز ملی همراه باشد.


  جشن شیشلیک شاندیز در شهریورماه:

      به دنبال گسترش نشاط اجتماعی و برقراری پیوست و پیوند اجتماعی در بین مردم و ایجاد  فضایی محبت‌آمیز در شهرستان طرقبه و شاندیز جشن شیشلیک شاندیز بعنوان یکی از مه مترین جشنواره‌های موضوعی، آیینی و محلی شهرستان به‌همت دستگاه‌های دولتی و خصوصی و مردم برگزار می گردد. این مراسم  تنها یک جشن نیست بلکه بیان مردم‌ نوازی و میهمان‌نوازی و  نمادی از صداقت مردم شاندیز است، که مردم شاندیز دنبال اثبات صداقت در پخت‌و‌پز این غذا و مهمان‌نوازی خود هستند. پخت شیشلیک  از 50 سال گذشته در این شهرستان سابقه دارد.

  .

  جشن سماق روستای دهبار طرقبه در شهریورماه :

      در این مراسم که در روستای دهبار برگزار می گردد. علاوه بر ظرفیت های  خوب روستای دهبار و سایر ظرفیت های طبیعی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نیز به‌ شکل مناسبی در قالب نمایشگاه های مختلف به بازدید کنندگان و با حضور رسانه های جمعی و صدا سیما در سطح استانی و ملی معرفی می گردد. فرح و نشاط  مردم و مسئولین، صرف چای و دمنوش های گیاهی و معرفی سایر داروهای گیاهی و صرف نهار از دیگر برنامه های جانبی مراسم است.
   

  جشن گیاهان دارویی روستای ازغد در شهریورماه :

      این جشن به منظور معرفی و آشنایی با گیاهان دارویی، چگونگی کاشت و اهمیت اقتصادی آن و اشتغال خانوارها و همچنین  آموزش امکان تولید در سطوح کوچک و ترغیب مردم به تولید و توصیه به  استفاده از گیاهان دارویی  با حضور بهره برداران و کارشناسان  و مردم  منطقه هر ساله در روستای ازغد با حضور مسئولین شهرستان برگزارمی گردد. تهیه و صرف چای،  دمنوش های گیاهی و غذاهای محلی معطر شده به داروهای گیاهی  از دیگر برنامه های این مراسم است که با استقبال چشمگیر مردم روبرو می شود.
   
   

  جشن برداشت گردو روستای کنگ در شهریورماه :

      روستای تاریخی کنگ در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد است که هر ساله در شهریور ماه جشن برداشت گردو در آن برگزار می شود. جشنواره برداشت گردو کنگ با پیاده روی خانوادگی آغاز و سپس مردم به پاس مهمترین محصول این منطقه یعنی گردو دورهم جمع شدند و ضمن انجام بازی‌های محلی و نواختن موسیقی محلی و خوردن آش به شادی پرداختند این روستا دارای ۱۵۰ هکتار باغات گردو است.


   
ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق